Reklam Yönetimi

By 3 Ocak 2020Genel, web

Işığın kırılıp bedenimize renklerini yaydığı ve renk ayrımından şekillerin oluştuğu anda fark ederiz hayatı. Gördüklerimizi kabul eder ve onun varlığına inanırız. Görmek ve analiz etmek insanoğlunun fıtratında vardır.

Şirketiniz sizin bebeğiniz gibidir. Oda doğup büyür ve evrimleşir ya da ölür. Nasıl ki çocuğunuz ile aranızda kuşak farkı vardır, kendi düşüncelerinizle onu verimli şekilde anlayamazsınız. Şirketiniz de neye ihtiyacı olduğunu tam olarak anlamayabilirsiniz. O yüzden bölümler oluşturur, uzmanları o bölümlerin başına getirirsiniz. Peki ya reklam yönetiminiz?..

Şirketin reklam analizini yaptırmadan reklam yaptıranlar bütçeyi savurmaktan başka bir şey yapmazlar. At gözlüğünü atıp, 360 derece analiz yaparak reklamları yönetmeliyiz. Dinamik bir reklam departmanı oluşturmadıysanız reklam hizmetini tamamen dışarıdan almanız gerekmektedir. Buda sizin için sürpriz yumurta olabilir… Peki bu durumu nasıl aşarız?

Öncelikle reklamdan sorumlu bir kişiyi şirketinizde belirleyin. Bu size reklam sonuçlarının hızlı çözülmesine yardımcı olacaktır. Reklam şirketleri ile görüşme yaparken şirket sahibinin ve önemli rolleri olan yöneticilerin görüşmede bulunması fayda sağlayacaktır. Hem reklam şirketi için şirketinizin daha iyi anlaşılması kolaylaşacak, hemde siz tam olarak ne istediğinizi belirtmiş olacaksınız. Reklam şirketinin size yapacağı sunumda mutlaka yıllık bir planın olması gerekmektedir. Yıllık planda analizli verilere bakarak tekrardan revize edilip işin verimliliği artırılabilir. Bütçe karşılıklı görümeler sonucu oluşturulup, yıllık bütçenin reklam platformlarına bölünme planını reklam şirketiniz size sunacaktır. Bu bütçelere baktığınızda aylık sonuçlara göre revizeler yapılacaktır. Web, sosyal medya, basılı ürünler ve outdoor reklamlarında geri dönüşümün bütçeye göre az olduğu platformlarda, öncelikli olarak reklam modelini değiştirmeli daha sonra verilere göre tamamen kaldırılmalıdır. Tüm mecralarda olmak gibi bir şartınız olmamalı. Verimlilik ön planda olmalıdır. Örneğin sayfalarca dergi veya bülten çıkartanların verimliliği düşünülmektedir. Yıllık olarak harcadığı bütçeyi bir web sitesine yöneltse, ve web sitesinde abonelik alsa o abonelere yıllık hediye gönderse, içinde ufak bir broşür olsa… Belki de aynı bütçeyle daha global bir etkileşim ağına ulaşabilir

, daha kalıcı olur ve en önemlisi daha çevreci olur.

Reklam sürekli yenilenen stratejiye gereksinim duyar. Belki de şirketinizin kaderini belirler… Reklamları taklit etmek yerine cesurca davranıp yenilikler peşinde koşmak gerekir.

Reklam bütçenizin nereye gittiğini sorgulayın ve daha verimlisi nasıl olurdu düşünün.