İnternet Televizyonun Önüne Geçti mi?

By 2 Aralık 2018Genel, web

Son yıllarda çok duyarız ve bazen belki kendimiz bile çok söyler olduğumuz bir klişe vardır ‘Abi televizyon öldü ya gelecek internette’ peki bu gerçekten böyle mi internet televizyonu gerçekten geçti mi?

Gençler diye tabir ettiğimiz 18-34 yaş aralığı artık televizyonu daha az izlemekte ve enerjilerini daha çok Sosyal Medya’da harcamakta. Bu durum ise internet reklamlarının artmasına sebep olmuştur. Bunun en önemli nedeni ise reklam ve pazarlama şirketlerinin Sosyal Medya’daki verdikleri reklamları daha reel olarak takip edebilmesi. Kaç kişi görmüş hangi yaş aralığı görmüş hangi gelir statüsündeki insanlar görmüş bunları takip edebilmeleri ve hatta bu kriterleri kendileri belirleyip o yönde reklam içerikleri ürettikleri için Sosyal Medya’ya yönelmişlerdir.

Durum böyle olunca Dünya’da da internet üzerinden platformlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Netflix

buykamagrausa.com

, Puhu TV, BluTv ve ilerleyen günlerde hayatımıza girecek olan Disney+ bunlara örneklerdir.

Dedik ya internet artık televizyonun önüne mi geçti diye olayın bir de şu yönü en önemli etkenlerden biridir artık herkesin aslında bir muhabir niteliği taşıması. Akıllı telefonlar sayesinde ucuz bir şekilde haber niteliği taşıyan bir olayı çekip Sosyal Medya’dan insanlara sunabilme fırsatı. Televizyon gibi maliyetli bir iştense ucuz yollu ve anlık haber daha dikkat çekmekte.

Sonuç olarak henüz internet televizyonun bariz önünde olmaması ama yolun sonunun ona doğru gitmesi önlenemez bir gerçek. ABD’de televizyon reklam satışları son 10 yılda ilk kez gerilerken, dijitalde satışlar 90 milyar doların üzerine çıkması bunun en önemli örneği.