İnstagram Mağazalar Özelliği

By 14 Temmuz 2020Genel, sosyal medya

İnstagram içindeki uygulama içi düğmelerinin biraz geç yüklendiğini fark ettiniz mi? Etkinlik sekmesi (kalp simgesi) kayboldu

, sonra günler sonra tekrar geri döndü mü? Sanırım instagram evrim geçirmeye hazırlanıyor…

Mağaza sekmesini daha ön plana çıkartıp kullanıcıların gerçek işletmelere yöneltmeyi düşünüyorlar. Mayıs ayından itibaren başlayan bu süreç Facebook ve Instagram Dükkanlarının yayılmasını hızlandıracaktır. En fazla e-ticarete etkisi olan sosyal medya mecrasının instagram olduğunu düşünürsek; Artık instagramın en büyük mağazalardan biri olduğunu göstermektedir. Bazı kullanıcılar mağaza sekmesini görmeye başladılar bile… İnstagram şimdi yeni Mağazalar sekmesini küçük bir kullanıcı grubuyla küresel olarak test ediyor. Şu anda Mağazalar sekmesine dokunmak, onaylanmış satıcılar aracılığıyla Alışveriş Etiketleri eklenmiş yayınların bir listesiyle sizi uygulamadaki mevcut alışveriş deneyimine götürecektir. Ancak yakında, ana şirket Facebook yeni platform içi satış seçeneklerini daha fazla işletmeye genişlettiği için sekme daha da fazla satın alma seçeneğini vurgulayacak. Mağazalar sekmesi alt çubukta yer alacağından, testte bulunanlar için mevcut ‘Etkinlik(kalp simgesi)’ sekmesinin yerini alacaktır; kullanıcılar etkinlik feed’lerine sağ üstteki ek bir simge ile görmektedir.

Gelen son araştırmaya göre ABD’de online satışları Mart 2020 yılında günde % 25 oranında artmıştır

Bu etkinliğin önemli bir kısmı elbette bakkal satışlarından kaynaklanmaktadır. Tüketiciler COVID-19 kilitlenmeleri nedeniyle evlerini terk edemedikleri için, çevrimiçi satın alma faaliyetindeki artışa neden olan şeyin daha fazla insanın temel ihtiyaçlarını çevrimiçi olarak sipariş etmesidir. Ancak analistler arasındaki genel fikir birliği, bu eğilimlerin pandeminin ötesinde olacağı yönündedir. Bir kez daha tüketici bu çevrimiçi satın alma seçeneklerini denediğinde ve zaten yükselen e-Ticaret vardiyasını arttıracak olan evden alışveriş yapmanın rahatlığını fark ediyor.

Bu nedenle, Facebook’un e-ticarete girmesi mükemmel bir şekilde zamanlanmıştır. Facebook, uygulamanın gelir potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya çalıştığı için Instagram bir süredir bu yönde ilerliyordu . Tüm KOBİ’lerin, işletme platformlarını açıp ürünlerini doğrudan Instagram kitlelerine satabilen büyük bir e-ticaret merkezi haline gelecek gibi görünüyor.

Bunun bir sonraki aşaması, Facebook Pay’ın nihai gelişimi olacak ve bu da kullanıcıların uygulama içinde tek tıklamayla satın almalarını kolaylaştıracak. Facebook hala yayın içi ödemelerinin düzenleyici ayrıntılarıyla çalışıyor… Mağaza sekmesi, bu ilerlemenin küçük ama önemli bir parçasıdır.