Evden çalışmak – home office çalışmak

By 2 Mayıs 2021Genel, tasarım

Evden çalışmak – home office çalışmak;

Çalışma hayatı ile yaşamın birbirine karıştığı bu dönemde farklı meslek grupları ortaya çıkmıştır. Çalışma hayatındaki verimlilik çalışma süresiyle ölçülmemektedir. İşe giderken stres ya da işin başlama

Buy Kamagra UK

, çalışma süresi verimliliği düşürmektedir. Büyük firmalar ofislerini yaşam alanları gibi tasarlamıştır. İçerisinde basketbol potaları, mini barlar, kafeler ve PlayStation oyun grupları gibi küçük odalar yer almıştır. Tamamen bunlar verimliliği arttırmak aidiyet duygusunu oluşturmak için yapılmıştır. Yani kısaca artık kreatif fikir üretmek için çalışanların pozitif enerji içerisinde olması gerekmektedir. Sıkıcı çalışma ortamları çalışanları yorduğu gibi, firmanın başarısını da etkilemektedir.

Öncelikle evden çalışabilmek için Mesleğinizin bunu karşılayacak çalışma sitiline uygun olması lazım. Dünyada dijital ortamın çoğalmasıyla evden çalışma ortamının arttığını görüyoruz. Hatta bazı  kamu kurumları ve bankalar gibi şirketlerde evden çalışmayı aktif hale getirmiştir. Yani şöyle düşünün artık bankaya gitmiyoruz ve her şeyi dijitalde yapıyoruz. Dijitalde bazı onay gerektiren şeyler çalışanın bankada olmasını şart koşmaz. Kendi dijital erişimiyle i̇nternet olan herhangi bir yerden size o işlem için yardımcı olur. Mail okuma ve metin yazma gibi mesleklerde üretkenlik ön planda olduğu için mekanı bağlı olmayarak çalışılabilir. 

Bazı durumlarda tamamen evden çalışma imkanı yoktur. Haftada birkaç kez ofise veya çalışma alanına uğramak gerekir. 

Peki evden çalışmak veya home office çalışmak nasıl bir avantaj sağlar?

Evden çalışmak zamanı iyi yönetmeyi gerektirir. Zamanı iyi yönettiğinizde;

 • İş ve ev arasındaki trafiği çekmezsiniz. 
 • Daha fazla çalışma süresi elde edebilirsiniz.
 • İş bitirmeye odaklanabilirsiniz.
 • Tatile gitmek için sadece bilgisayarınızın yanında olması yeterli olacaktır.
 • Canınız kafeye gitmek istediğinde akşam saatini veya hafta sonunu beklemenize gerek yoktur.
 • Farklı şehirlerde farklı mekanlarda üretkenliğiniz daha da artacaktır.
 • Kendi Mesleğinizi yapıyorsanız gereksiz ücretlerden kaçınırsınız. (Ofis giderleri gibi)
 • Farklı ülkelerden ve şehirlerden iş aldığınızda görüşmeye istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Burada yanınızda bilgisayarınız olduğundan devam eden işler aksamaz.

Evden çalışmanın zor yanları nelerdir?

Evden çalışmak her ne kadar kolay gibi gözükse de en büyük problem zaman yönetimi ve alışkın olduğunuz ev ortamından sıkılmanızdır. Onun için farklı mekanlarda, kafelerde ve kafa dinleyeci beldelerde olmanız gerekir. Gel gelelim zor yanlarını;

 • Zaman kavramınız bitebilir. Kalkma ve yatma saatleriniz tamamen değişebilir.
 • Ev işleri ile çalışma işleri birbirine karışabilir.
 • Eğer Pandemi gibi bir deneme gelirseniz kafelere de gidemeyeceğinizden farklı bir mekan bulmakta zorluk çekersiniz. Tabi 100 yılda bir geldiğini düşünürsek geçici bir sorun…

Dünyada her geçen gün evde çalışan insan sayısı artmaktadır. İş yeri sahipleri bazen verimliliği arttırmak bazen ise giderleri kısmak için evden çalışmayı çalışanları için seçenek olarak sunabilir. İngiltere’de bir firma evden çalışacak personelin ofiste içeceği kahve parası ve elektrik su gibi giderlerini maaşına ek olarak eklemiştir. Yani çalışmak isterseniz maaş artı ofisin sizin için harcadığı giderler ücretiniz olacaktır. Bunu şu şekilde açıklamıştır; “verimliliğinizi arttırmak için kahve, çay ve genel giderlerinizi kısmamanızı istiyoruz”. 

Globalleşen dünyaya Türkiye geç ayak uydursada, yolun sonunda küresel bir çalışma sistemi oluşacaktır. Gerçekten üretmenin ve değer katmanın önemi bu çalışma sisteminde ortaya çıkacaktır. Bazen evden çalışan arkadaşlarımız, “ohh… yatarak para kazanıyor” cümlesini duysa da, aslında şirketi için ürettiği veya değer kattığı bir şey olmadığı zaman para kazanamayacağını net olarak bilir. Kamu kurumlarında veya firmalarda ofiste hiçbir şey yapmayarak sadece mesai doldurarak para kazanan binlerce kişi vardır. İş bitirmeye odaklanan “evden çalışma” sektörü hiçbir şey yapmama seçeneği yoktur.

Bir keresinde büyük bir kamu kurumu için logo çalışması istendiğinde, dört duvar arasında sadece dört duvar çizeceğimi söylemiştim. Belli atışmalardan sonra kamu kurumun sorumluluğu olan bölgede iki gün fizibilite çalışması yapmıştık. Ortaya gerçekçi bir tasarım çıkmıştı. Çalışmanın rengi bile gittiğimiz ortamdaki insanların duygularıyla oluşmuştu. 

Son olarak şu düşüncemi de paylaşmak isterim. İlerde evden çalışan sayısı artacağı gibi, ofislerde mesai saatlerinin esnekliği de artacaktır.