#evdekalTürkiye | Evde Hayat Var!

By 22 Mart 2020Genel

Çok gezen mi? yoksa çok okuyan mı? sorularının artık farklı yorumlandığı bir anda yaşamaktayız… covid19 (korona virüsü) salgınında Kalabalığın tehlikeli, evin güvenirliği artmış ve sevdiklerini kendinden uzak tutarak güvenliğini sağlamak… Karmakarışık cümlelerin içinde doğrularımız ve yanlışlarımızın tekrar sorgulanması evresindeyiz.

#evdekalTürkiye ve Evde Hayat Var! sloganlarına maruz çokça maruz kaldık. Peki bu durum bize neyi getiriyor…

  • Evde çalışma modellerinin gelişmesi: Bazı mesleklerde mesafelerin öneminin olmadığını ve sadece internet bağlantısının yettiğini defalarca demiştik. Nitekim Kelebekfsa olarak farklı illlere ve farklı ülkelere müşterilerle yüz yüze görüşmeden işlerimizi yaptık. Evden yapabileceğimiz mesleklerin çoğu dijital olsa da bazı meslekler içinde geçerli olacağını görebiliriz. Neler yapabiliriz diye düşünürsek; metin yazarlığı

    cialis uk

    , grafik tasarım, sosyal medya yönetimi, kodlama ve arge yöneticiliği yapılabilir. Bunun yanında bazı mesleklerde ofis zorunluluğunun olmadığını görürüz.  Mesela bir emlakçı bir çok müşterisi dijital ortamda buluyorken ve telefonla evin önünde buluşuyorken bir ofisin olmasına gerek yoktur. Birde sanal marketler var iste gelsinler. Peki giyim sektörü? İnstagram’dan hatta whatsup’tan sipariş veriyorduk. Biraz daha siparişlerimizi o tarafa kaydırsak giyim sektörü de iş yerine ihtiyaç duyulmaz ya da şubelerini azaltır. En kötüsü çalışma saatlerini kısaltıp çalışan masraflarını düşürür.

  • Kültürel gelişim sağlamak: Evde neler yaparız sorusuna herkesin cevabı kitap okuma, makale araştırma ve film izleme oluyor. Burada ertelediğimiz kitapları okuyabilir bizi geliştirecek filmleri izleyebiliriz. Ertelediğiniz blog yazmalarıda bu süreçte halledebilirsiniz.
  • Aile ile vakit geçirme: Belki de en önemli kısmı bu olsa gerek. Günde 2 saatten az vakit ayırdığımız aile bireylerimiz için, doya doya vakit ayırmamız gerekir. Bağları sıkılaştıracak muhabbet ve doyasıya gözlerine bakacağımız bir aşk… Yada sırtımıza alıp at olacağımız harika yavrularımız….
  • Çocukluğumuza inmek: Dijital dünyanın gelişmediği çocukluk yıllarımızda evde birlikte geçirdiğimiz zamanlarda oynadığımız oyunlar ve eğlenceleri belki de tekrar yapma vakti.

#evdekalTürkiye evde ertelediğimiz ve önemsemediğimiz o kadar şeyi yapabilirsin ki… Tabi en önemlisi de sevdiklerimizi korumak ve mücadeleye ortak olmaktır. Büyük çınarlarımızı, yeni yeşermiş fidanlarımızı düşünerek hareket etme vakti. Ha bu arada ola ki zamanı bitirmekte zorluk çekiyorsanız bilgisayar oyunu ve online oyunları deneyebilirsiniz.